About Me

My photo

Life is beautiful whether you're soaking in sunshine or caught in a thunderstorm. I take the beauty of life for granted too often. I have a supportive husband who I don't want to live life without, a beautiful son who is always reminding me of the simple things that really matter, and an independent daughter who is teaching me to throw schedules out the window and live in the moment. My day is made when free samples fill my mailbox. I love discovering a new product and sharing it with others. I'm addicted to coupons and every penny counts. I hope you will enjoy reading my posts and will share your success stories with me as well.

Thursday, October 25, 2012

Four Cheese Rigatoni Recipe

Ok, so this isn't the cheapest or the most healthy of all recipes....BUT, it's extremely delicious and just plain yummy comfort food.  I had a friend bring us this dish while my husband was recovering from surgery and it totally made our night!  Thank you Karen for sharing this recipe with me.

Four Cheese Rigatoni

Ingredients
1 package (16 oz) Rigatoni pasta
2 cartons (10 oz) refrigerated Alfredo Sauce
1 cup (8 oz) sour cream
2 eggs, lightly beaten
1 carton (15 oz) Ricotta cheese
1/2 cup grated Parmesan cheese, divided
1/4 cup Romano Cheese
1/4 cup fresh minced parsley
1 3/4 cup shredded Mozzarella Cheese

Directions:
  • Cook Rigatoni pasta according to package, drain and return to pan
  • Stir in Alfredo sauce and sour cream
  • Spoon half of pasta mixture into lightly greased 3 quart baking dish
  • In a small bowl combine eggs, Ricotta cheese, 1/4 cup Parmesan cheese, Romano cheese, & parsley.
  • Spread over pasta.
  • Top with remaining pasta mixture;sprinkle with Mozzarella cheese and remaining Parmesan cheese.
  • Cover with aluminum foil and bake at 350 degrees for 25 minutes.
  • Uncover, and bake 10 minutes or until bubbly.

*You can also use the Five Italian Mix shredded cheese instead of the Mozzarella.

The refrigerated Alfredo sauce can be the most complicated part of the recipe.  Not all stores carry this yet and it can be pricey.  I've seen it go on sale 2 for $4 before so I would stock up and freeze it if this is a dish that goes over well with your family.  This meal costs me right around $20 to make and that is with all the items on sale.  I hope your family loves it as much as mine does!

No comments:

Post a Comment